Nacházíte se zde: Úvod » Katalogy ubytování » Ubytování vhodné v zimním období » Česká republika » Beskydy a Valašsko » Horní Lomná

Hledat ubytování

Hledat ubytování
Vyplňte věk dětí

Filtrování výsledků

Typ objektu:

Obsazenost:


Vybavení objektu:


Oplocení:

Sport:
Koupání
Lyžování

Ubytování vhodné v zimním období Horní Lomná


Chcete si užít letošní zimu na sjezdovkách, dáváte přednost běžeckému lyžování nebo Vás zimní sporty nelákají? Raději relaxujete u vody? A co kulturní a společenský život?

Nachystali jsme pro Vás 6 tematických katalogů, pomocí kterých si můžete vybrat ubytování, ale především zaměření, jakým způsobem strávíte zimní dovolenou s rodinou nebo přáteli.

Mohli by Vás zajímat tyto tematické katalogy:

Ubytování vhodné k lyžování Ubytování vhodné k běžkování Ubytování v blízkosti aquaparku Ubytování se saunou/vířivkou Ubytování v blízkosti lázní Ubytování s kulturním životem
Vaše kritéria:
1 objektů
FILTROVAT VÝSLEDKY
počet na stránce: řazení:
ONLINE OBSAZENOST

Hodnocení

Dosud nehodnoceno
Zvíře
Internet
Vyžití pro děti
Bazén
Lyžárna/kolárna
Parkování Upřesnění
Max. kapacita:
34
Dvoulůžkový pokoj Standard s oddělenými postelem ...
ZJISTIT CENU
Dvoulůžkový pokoj Deluxe s balkónem č.4
ZJISTIT CENU
zobrazeny objekty 1-1 z 1  

Horní Lomná

Horní Lomná

Malebné údolí říčky Lomné v délce 13 km patří svým svérázným půvabem k nejkrásnějším údolím v Moravskoslezských Beskydech. V něm se nachází Horní a Dolní Lomná. Obě vesnice (včetně Přelače) tvořily až do roku 1899 jednu společnou obec - Lomnou. V současné době údolí Lomné již dávno ztratilo svou původní podobu, avšak pro své přírodní krásy je stále nejvyhledávanějším místem v Beskydech. První zmínka o Lomné pochází z roku 1596. Tehdy vydal těšínský kníže Adam Václav listinu, kterou se jablunkovským měšťanům přiznává právo na pastviny v údolí Lomné. Z hlediska osídlení patří údolí Lomné k nejmladším na Těšínsku. Osídlování neprobíhalo hromadně, nýbrž postupně podél říčky Lomné, od které obec převzala název. V období meziválečném patřila Horní Lomná k nejchudším dědinám na Těšínsku. Kulturní život se omezoval jen na úzký okruh lidí, zatímco široké vrstvy bojovaly o kus chleba. V centru obce (v Salajce) byl zpracováván z méně hodnotného dřeva potaš, který byl využíván v průmyslu sklářském, chemickém a mydlářském. Od názvu potaš (z lat. salajka) vznikl také dodnes užívaný termín Salajka. Významným mezníkem v dějinách osídlování údolí Lomné byl rok 1812. Tehdy Těšínská komora zrušila velký salaš na Přelači, protože se rozhodla na onom místě vybudovat lesní dělnickou kolonii. A tak došlo k uzavření dohody mezi Těšínskou komorou a bývalými salašníky, na jejímž základě každý kolonista musel po celý rok kácet a zpracovávat dřevo nejen sám, ale i se všemi práce schopnými členy rodiny. Významnou úlohu v dějinách obce sehrálo školství a církev. Škola v Horní Lomné vznikla v roce 1870 ve staré budově, která původně sloužila pohraniční stráži a později se používala k ustájení dobytka. Kostel byl dokončen v roce 1896 a téhož roku, 12.června, posvěcen. Hlavní poutě se konají v květnu a v září na "Nalezení a Povýšení sv. Kříže". Pod návrším kostela se nachází socha Matky Boží z Lourdes a studánka se "zázračným", nikdy nezamrzajícím pramenem. Snad žádná oblast na Těšínsku neprožila tolik pohnutých dob, jak tato kdysi "Bohem zapomenuta" vesnice. Dnes se život změnil. Zmizely kurloky, zmizely dýmy ohnišť pastevců, zmlkly ozvěny zvonků dobytka pasoucího se na svazích. Zůstala jen krása hlubokých lesů, strání, zapadlých bočních údolí a šum horské říčky Lomné.